Ręce startowe w PLO

Blog pokerowy

Szlifowanie pokerowych umiejętności to proces długi i skomplikowany. Gracze, którzy mają już pewne doświadczenie, być może zapomnieli o początkowych konceptach. Zapomnieli, to zbyt dosadnie napisane. Bliższe prawdy jest stwierdzenie, że doświadczeni gracze przyswoili wiedzę na tak głębokim poziomie, że niektóre zagrania stały się dla nich wręcz naturalne. Idealnym przykładem takiej początkowej koncepcji, którą każdy pokerzysta ma zakorzenioną w swojej strategii, jest gra preflop, ze szczególnym uwzględnieniem rąk startowych.

Selekcja rąk startowych w Texas Holdem i Pot Limit Omaha

Jeżeli jesteś początkującym pokerzystą i chcesz znacznie poprawić swoją grę, musisz ciężko pracować nad podstawami. To właśnie nieodpowiednia selekcja rąk jest przyczyną wielu późniejszych problemów na pokerowych stołach. Zapewne bardzo dobrze znane są Ci tabele rąk startowych. Zawierają one kombinacje, które powinieneś rozgrywać na konkretnej pozycji.

W przypadku pokera w odmianie Texas Holdem tabelki są bardzo proste i czytelne. Gracze odmiany  Pot Limit Omaha (PLO) mają jednak nieco utrudnione zadanie. W najpopularniejszej teksańskiej odmianie zaczynamy rozgrywkę z dwoma kartami na naszej ręce, w przypadku Omahy karty są już 4. Diametralnie zmienia to obraz gry. Taka sytuacja wymusza również na nas inną selekcję rąk startowych.

Poza liczbą kart na ręce jest jeszcze jedna zasada Omahy, która ma kluczowy wpływ podczas selekcji naszych początkowych kart. Grając w tę odmianę, zawsze MUSISZ wykorzystać 2 z 4 swoich kart. Oznacza to, że mając na ręce A-A-A-A, nie masz karety, a jedynie jedną parę asów. Co więcej, jeżeli pozostałe dwa asy trzymasz już na dłoni, to nie pojawią się one w kartach wspólnych. Cztery asy nie mają również możliwości złapania koloru, na późniejszych etapach gry, a i szansa na strita jest równa 0%.

Specyfika rąk startowych w PLO

Ręka, którą osoby niezaznajomione z Omahą mogłyby uznać za najlepszą, w rzeczywistości jest wyłącznie średnią. W takim razie jak wygląda proces doboru rąk startowych w tej odmianie? Wiele na ten temat można dowiedzieć się z książki o tytule „Strategie w Pot-Limit Omaha” autorstwa Matthiasa Pum.

Zacznijmy od tego, w jaki sposób możemy podzielić nasze ręce startowe, mając aż 4 karty na ręce. Podążając za koncepcją przedstawioną przez Matthiasa w jego książce, możemy podzielić karty na kilka różnych grup w zależności od kryterium, jakie przyjmiemy.

Kolor w PLO

Na sam początek zajmijmy się kolorem. W przypadku odmiany Texas Holdem mamy wyłącznie karty w kolorze (suited) lub bez koloru (offsuit). Omaha wprowadza do naszej strategii nieco więcej kombinacji, ponieważ spotykamy ręce z pojedynczym kolorem (single suited) oraz z podwójnym kolorem (double suited). Wyróżniamy  również ręce tęczowe (rainbow), czyli takie, które składają się z 4 kart w różnym kolorze. Ręce tęczowe nie mają możliwości trafienia koloru.

Nasza ręka startowa może zawierać również trzy karty tego samego koloru. Jest to sytuacja niepożądana, ponieważ trzecia karta tego samego koloru zmniejsza prawdopodobieństwo na trafienie koloru w kartach wspólnych.

Jak widzisz, można śmiało powiedzieć, że na siłę ręki startowej w odmianie Pot Limit Omaha wpływają wszystkie cztery karty, pomimo że wykorzystujemy wyłącznie dwie z nich. To rzecz, na którą Matthias Pum zwraca szczególną uwagę w swojej książce poświęconej pokerowi w odmianie Pot Limit Omaha.

Czy tabele rąk startowych dla PLO mają sens?

Skoro ilość możliwych kombinacji w przypadku rąk startowych w odmianie Omaha jest tak duża, to czy można skonstruować jakąkolwiek tabelę rąk startowych? Oczywiście, że można, jest ona jednak nieco bardziej skomplikowana. Do określenia niektórych rąk wykorzystuje się skróty. Matthias Pum udostępnia specjalną legendę, która umożliwia odczytanie odpowiednich kombinacji.   Co więcej, w jego książce można znaleźć również gotowe tabele rąk startowych, które umożliwią początkującym, ale i również bardziej zaawansowanym graczom przejście na kolejny poziom.

Podsumujmy kilka informacji, które padły do tej pory:

 • Ilość możliwych kombinacji rąk startowych w odmianie Omaha jest znacznie większa niż w odmianie Texas Holdem. Znacznie utrudnia to konstruowanie tabeli rąk startowych.
 • Możesz wykorzystać wyłącznie dwie z czterech kart, które masz na ręce. Oznacza to, że pozostałe dwie karty mogą wpływać niekorzystnie na siłę Twojej ręki.

Cechy dobrej ręki startowej w PLO

W jaki sposób należy, więc wybierać odpowiednie ręce startowe? Należy zwrócić uwagę na ich kilka cech. Najbardziej wartościowe ręce to takie, które mają dużo możliwych kombinacji z kartami wspólnymi. Warunkiem dobrej ręki startowej jest również to, że karty nie mogą wzajemnie ze sobą konkurować, 4 karty tego samego koloru znacznie zmniejszają szansę na trafienie go.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wypieranie rąk z podwójnym kolorem np. Ad-Td-Qh-9h. Taka ręka zwiększa Twoją szansę na trafienie koloru. Podobnie ma się sytuacja z parami, kareta na ręce to bardzo słaba kombinacja, znacznie lepiej sprawdzą się dwie pary np. Ks-Kd-7h-7s.

W odmianie Omaha bardzo istotną rolę odgrywają rundowny, jest to ręka startowa, która zawiera karty występujące po sobie np. 9-8-7-6. Taka ręka startowa umożliwia nam trafienie strita, gutshota, OESD (open-ended strit draw) lub wrapa. Wrap jest to sytuacja, w której Twoje karty oplatają karty wspólne np. karty wspólne to: 6d-4h-Td, natomiast nasze karty to: 7h-5d-3c-Kd. Wprawne oko pokerzysty dostrzeże, że strita daje nam każda 8 lub 7, lub 5, lub 3, lub 2, ilość outów jest więc całkiem spora.

Gdzie szukać dalszej wiedzy?

To dopiero wierzchołek góry lodowej. Ręce startowe w odmianie Pot Limit Omaha to zagadnienie dość złożone. Na szczęście każdy gracz, który chciałby poszerzyć swoją pokerową wiedzę, może to zrobić dzięki uprzejmości Matthiasa Pum. Książka jego autorstwa „Strategie w Pot-Limit Omaha” to skarbnica wiedzy, która pozwoli przebrnąć Ci przez wszystkie niezbędne pokerowe koncepcje. Możesz zamówić tę książkę, klikając PONIŻEJ.

PLO to bardzo pasjonująca odmiana pokera, która zapewnia mnóstwo satysfakcji. Wielu graczy uważa, że właśnie ta odmiana w przyszłości stanie się najpopularniejszą wersją pokera, ponieważ jest znacznie bardziej dynamiczna. Być może właśnie Ty, dzięki wiedzy, którą możesz posiąść, uznasz, że PLO jest idealną formą spędzania wolnego czasu i zechcesz udoskonalać swoją strategię. Książka „Strategie w Pot-Limit Omaha” to świetny początek przygody!

Powodzenia na pokerowych stołach!

Spis treści:

  Zaloguj się, żeby komentować 🙂

  Pin It on Pinterest

  Podziel się!

  0
  TWÓJ KOSZYK
  • No products in the cart.