Tilt – nieodłączny element pokerowej rozgrywki

Blog pokerowy

Tilt może dopaść każdego. Pojęcie to często pojawia się w kontekście wielu gier. W ostatnich latach zostało dość mocno rozpowszechnione. Nie mały udział miała w tym popularność e-sportu, gdzie tilt jest dość powszechny. Zjawisko możemy zaobserwować w przypadku każdej dyscypliny sportowej. Zawodnicy są narażeni na wiele różnorakich emocji, które często mają wpływ na ich dyspozycję.

Czym jest tilt?

Dokładne zdefiniowanie tiltu jest zadaniem bardzo trudnym. W literaturze można znaleźć wiele definicji, a i gracze różnie interpretują to zjawisko. Najszersza definicja tiltu zakłada, że jest to stan, gdy emocje w sposób niekorzystny wpływają na grę. Taka definicja rozciąga się na bardzo wiele różnych sytuacji.

Wpisuje się w nią gracz, który jest oburzony zagraniem swojego przeciwnika i chcąc pokazać mu, kto jest lepszy, popełnia błędy, ale również gracz, który wygrał dużą pulę i również z tego powodu nie gra optymalnie. Do tiltu zaliczana jest często gra pod wpływem alkoholu. Ile emocji i czynników, tyle przypadków. Zajmowanie się tiltem w takim rozumieniu byłoby dość problematyczne, ponieważ tiltem byłoby dosłownie wszystko, co nie jest optymalną grą.

Jared Tendler w książce „The Mental Game of Poker” określił tilt jako połączenie gniewu oraz złych zagrań. Na potrzeby tego artykułu znacznie uproszczę koncepcję przedstawioną przez Jareda Tendlera, ominę również bardzo dużą część informacji, które są dość istotne. Nie mogę przecież przepisać całej książki, ten artykuł ma być skondensowaną dawką wiedzy.

Z całego serca zachęcam Cię jednak do zapoznania się z powyższym tytułem, ponieważ to prawdopodobnie jedna z najlepszych pozycji, która porusza temat mentalności w pokerze. Możesz już w tej chwili kupić „The Mental Game of Poker” i zrozumieć znacznie lepiej, co tak naprawdę dzieje się w Twojej głowie. Przejdź do książki, klikając TUTAJ. A w oczekiwaniu na kuriera zapraszam do dalszej części artykułu!

Gniew – konflikt ego z rzeczywistością

Gniew pojawia się w przypadku, gdy nie akceptujemy rzeczywistego stanu rzeczy. Dlatego odczuwamy go w wielu różnych momentach naszej gry. Mogę zdenerwować się na przeciwnika, na siebie, czy na aspekt losowości w pokerze. Niektórzy potrafią sobie z nim radzić, w takiej sytuacji nie możemy mówić o tilcie, ponieważ nie występuje pogorszenie jakości gry.

Mam bardzo niedobrą wiadomość, dla wszystkich graczy, którzy mają trudność z opanowaniem złości. Gniew potrafi się w nas kumulować. Prowadzi to do sytuacji, w której tilt utrzymuje się w nas przez długi czas, a co gorsze coraz bardziej wpływa na naszą grę. Jared Tendler określił takie zjawisko skumulowanym tiltem.

Zapewne nie raz doświadczyłeś momentu, w którym jakaś drobnostka sprawiła, że wybuchłeś. Często nie jest to coś, co wymagałoby tak pokaźnej dawki emocji. Wyolbrzymiona reakcja nie wynika z tego jednego zdarzenia, ale z tego, że gniew kumulował się w tobie od dłuższego czasu. Podczas długich sesji wiele pomniejszych sytuacji może doprowadzić do tego, że coś w nas w końcu pęknie.

Jeżeli nie uporządkujesz sobie tych emocji, to podczas przyszłych sesji prawdopodobnie wybuchniesz jeszcze szybciej. Gniew, który był wynikiem poprzedniej gry, wciąż będzie zalegał. Wystarczy kilka bodźców, a na nowo stracisz kontrolę.

Złość złości – tilt tiltu

To nie koniec złych wiadomości. Okazuje się, że tilt może być spowodowany… samym tiltem. Dokucza to szczególnie osobom, które mają skłonności do perfekcjonizmu. Tacy gracze zazwyczaj zdają sobie sprawę z tego, że tilt nie jest logiczny. I to jest dla nich zgubne.

W sytuacji, gdy pomimo świadomości tego, że tilt jest irracjonalny, on się pojawi, to gracz zaczyna odczuwać złość do samego siebie. Dosłownie złościmy się na to, że odczuwamy tilt. Jak łatwo się domyślić taka sytuacja wyłącznie potęguje efekt tiltu, a w konsekwencji błędów jest więcej.

Emocje mają przewagę nad myślami. To właśnie nasz stan emocjonalny wpływa na sposób naszego myślenia. Dlatego w chwili, gdy emocje przejmują nad nami kontrolę logiczne myślenie, może nie przynieść zamierzonych efektów, a jedynie spotęgować naszą frustrację oraz złość.

Siedem typów tiltu według Tendlera

Jak już wcześniej wspominałem tilt to bardzo szerokie zjawisko. Jared Tender wyróżnił kilka najczęściej występujących rodzajów tiltu:

 • złej passy
 • niesprawiedliwości
 • nienawiści do przegrywania
 • błędów
 • prawa do zwycięstwa
 • zemsty
 • desperacji

Wszystkie rodzaje zostały dokładnie opisane w książce „The Mental Game of Poker”. Być może już na pierwszy rzut oka zauważyłeś, że jakiś konkretny rodzaj często występuje w Twoim przypadku.

Jak walczyć z tiltem?

Pora na troszkę konkretów. Tilt występuje i dotyka każdego z nas, ale można sobie z nim radzić. Co więcej, można potraktować go w nieco inny sposób. Tilt jest wynikiem naszych emocji, obserwacja tego zjawiska może pokazać Ci, nad którymi elementami warto popracować.

Jared Tendler dzieli się z nami ogólną strategią mającą na celu zminimalizować występowanie tiltu. Nie nastawiaj się jednak na kilka magicznych rad, które uchronią Cię całkowicie od gniewu i złej gry. Proces walki z tiltem wymaga czasu. Składa się on z 4 etapów:

 1. Rozpoznanie
 2. Przygotowanie
 3. Występ
 4. Ocena

Rozpoznanie

Każdy z nas jest inny. Również tiltujemy w inny sposób, inne są zapalniki oraz czynniki ryzyka. Musisz znać swój wzorzec tiltu. Dzięki temu będziesz mógł przejąć kontrolę. Traktuj tilt jak zupełnie nową strategię. Poznawaj go i naucz się rozpoznawać sygnały, które pojawiają się w twojej grze lub sposobie myślenia. Jeżeli nie widzisz oznak tiltu, nie możesz nic z tym zrobić. Dlatego rozpoznanie jest kluczowe!

Przygotowanie

Przed każdą sesją przypomnij sobie to, co udało Ci się zgromadzić w kroku pierwszym. Przypomnij sobie swój wzorzec tiltu, abyś podczas gry mógł zauważyć alarmujące sygnały. Jeżeli zauważysz, jakieś niepokojące oznaki reaguj. Nie pozwól, aby emocje przejęły kontrolę. Przygotowanie przed sesją pozwoli Ci wejść z odpowiednim nastawieniem do gry.

Występ

Żeby skutecznie walczyć z tiltem, musisz traktować to zadanie jako priorytet. Podczas każdej sesji staraj się dostrzec oznaki tiltu. Świadomie pracuj nad swoim stanem mentalnym podczas gry. Nauczysz się w ten sposób, co i w jakim stopniu wpływa na twoją grę. Może wydawać Ci się to ciężkie, często efekty nie będą widoczne od razu. Daj sobie czas. Potraktuj to jako długofalowy proces.

Ocena

Po zakończonej sesji wyciągnij wnioski. Zastanów się jaki wpływ na Twoją grę miał Twój stan emocjonalny. Analizuj to tak dokładnie, jak analizujesz rozdania. Przyglądając się temu zjawisku z różnych perspektyw, jesteś w stanie znacznie skuteczniej mu przeciwdziałać. Przestanie być ono dla Ciebie uporczywym problemem, a stanie się po prostu częścią procesu nauki pokera.

Powodzenia przy stołach!

Spis treści:

  Zaloguj się, żeby komentować 🙂

  Pin It on Pinterest

  Podziel się!

  0
  TWÓJ KOSZYK
  • No products in the cart.