Hierarchia układów pokerowych, czyli do kogo należą żetony po rozdaniu?

Blog pokerowy

Ostatnio przypomniała mi się pewna anegdota z dzieciństwa, którą chciałbym się z Tobą podzielić. Jako młodzieniec, zapewne w wieku około 9 lat, grałem w pokera ze swoim starszym kuzynem. Strasznie frustrowało mnie to, że tak często wygrywał. Dzień za dniem, rozdanie za rozdaniem, nie ważne, jaki układ skompletowałem, on zawsze miał lepszy. W konsekwencji przegrywałem wszystkie moje ciastka. Możesz sobie wyobrazić, aż tak wielką stratę!

Minęło trochę czasu, aż w pewnym momencie życia doznałem olśnienia. Już wiem, w czym tkwił jego sekret! To nie on był tak utalentowanym graczem, tylko ja byłem aż tak tragiczny. A dokładniej pisząc, byłem aż tak słaby, że nie znałem hierarchii układów pokerowych. Nie miałem pojęcia, co z czym wygrywa. W taki oto sposób kuzyn z łatwością mógł mi wmówić, że mój kolor przegrywa z jego trójką, a kareta wciąż jest gorsza niż strit. Co zabawne, ufałem mu na tyle, że gdy nagle mój kolor przegrał z jego trójką, nie wzbudziło to moich podejrzeń. Być może, gdybym wtedy miał dostęp do książki „Pokonywanie niskich stawek w No-Limit Hold’em” autorstwa Jonathana Little nie dałbym się tak oszukać. Ahhh błędy młodości.

Nauczony na swoich porażkach chcę pomóc wszystkim początkującym pokerzystom! Przyjrzyjmy się dokładniej hierarchii układów panującej w pokerze, aby nikt więcej nie stracił swoich ciastek w tak naiwny sposób.

Ps. Jeżeli właśnie jesteś w trakcie gry i zależy Ci na szybkim sprawdzeniu, kto wygrał rozdanie, na końcu wpisu udostępniam ściągę. Pamiętaj, żeby później wrócić i zapoznać się z pozostałą częścią tekstu!

Czym jest hierarchia układów w pokerze?

Zacznijmy od całkowitych podstaw. Hierarchia układów pokerowych jest to jedna z podstawowych zasad. To właśnie na tej podstawie decyduje się, kto wygrał w konkretnym rozdaniu. Współczesny poker zdominowany przez gry online nieco rozleniwił graczy. W niektórych poker roomach, podczas gry wyświetlana jest informacja o tym, jaki układ obecnie trzymamy w dłoni.

W konsekwencji, szczególnie początkujący gracze nie rozpoznają instynktownie układów kart. Oczywiście dość łatwo zauważyć trójkę czy kolor, ale w przypadku strita, czasem wymaga to już nieco większego skupienia. Rozpoznanie gotowego układu podczas gry to jedno, ale trzeba wiedzieć jeszcze, od czego mój układ jest mocniejszy oraz jaką kombinację może mieć przeciwnik.

Warto również pamiętać o tym, że kompletując układ składający się z 5 kart w odmianie Texas Holdem, możemy wykorzystać:

 • 2 karty z ręki oraz 3 karty wspólne,
 • 1 kartę z ręki oraz 4 karty wspólne,
 • 5 kart wspólnych.

Nie jest to jednak uniwersalna zasada, ponieważ w niektórych odmianach może to wyglądać zgoła inaczej. Dla przykładu, grając w Pot Limit Omaha, masz wyłącznie jedną możliwość skompletowania układu składającego się z 5 kart:

 • 2 karty z ręki oraz 3 karty wspólne.

Przed zagraniem w jakąkolwiek mniej standardową odmianę tej przepięknej gry, warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z jej zasadami. Czasem wystarczy po prostu zapytać kogoś bardziej doświadczonego.

Kicker w pokerze, czyli cichy bohater!

Zanim przybliżmy wszystkie poszczególne układy, musimy wytłumaczyć najpierw pojęcie kickera. W sytuacji, gdy dwóch graczy zaprezentuje takie same układy (np. para i para), wygrywa ten, którego układ składa się z wyższych kart. A co jeżeli układy są takie same?

Chwila praktyki:

 1. Piotrek ma parę asów, Tomek ma parę króli.
 2. Piotrek ma parę dam, Tomek również ma parę dam.

W sytuacji nr 1 wygrywa oczywiście Piotrek, ponieważ ma wyższą parę. A kto zwyciężył w rozdaniu nr 2? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, potrzebujemy dodatkowych informacji. O zwycięstwie zdecyduje kicker! Wróćmy do naszego przykładu.

 • Piotrek ma parę dam, a jego najwyższą kartą poza parą jest walet, czyli to walet jest jego kickerem. W przypadku Tomka najwyższą kartą poza parą jest as.

Mając już niezbędne dane, możemy śmiało stwierdzić, że rozdanie wygrał Tomek, dzięki temu, że jego kicker był wyższy niż przeciwnika.

Układy pokerowe – co wygrywa, co przegrywa?

Omawianie układów obowiązujących w pokerze zacznijmy od samego dołu. Oznacza to, że w pierwszej kolejności omawiane będą najsłabsze układy, a każdy kolejny będzie wygrywał ze wszystkimi poprzednimi.

1. Najwyższa karta

Tak, nie trafiając nic konkretnego, również kompletujesz układ. Jego siła jest równa najwyższej karcie znajdującej się w zestawieniu. Jeżeli zdarzy się sytuacja, w której dwóch graczy nie skompletowało żadnego wyższego układu, to wygrywa ten, który ma wyższą kartę. Jeżeli w Twoich 5 kartach masz asa, a przeciwnik w swoich wyłącznie króla, to Ty wygrywasz!

Przykłady:

 • A-T-9-8-3 wygrywa z: K-Q-9-8-5
 • J-8-7-3-2 przegrywa z: A-T-9-8-7

2. Para

Para, czyli prawdopodobnie najczęściej oglądany na showdownie (momencie pokazania kart) przez graczy układ. Jak sama nazwa wskazuje, kompletujemy go w sytuacji, gdy w naszych wszystkich kartach znajdują się dwie karty tej samej wartości np. dwa króle, dwie ósemki.

Co ciekawe, niektóre pary tak głęboko zakorzeniły się w świadomości graczy, że doczekały się własnych określeń. I tak dla przykładu, możesz spotkać się z sytuacją, gdy ktoś określa parę asów mianem „rakiet”, a dwie dwójki „kaczkami” lub „łabędziami”.

Przykłady:

 • K-Q-9-9-4 wygrywa z: A-K-7-7-2
 • Q-J-6-2-2 przegrywa z: J-J-T-6-4

3. Dwie pary

Chyba nie potrzeba tutaj wiele wyjaśnień. Układ składa się z dwóch różnych par. Dla przykładu, mamy dwie czwórki, dwa walety oraz piątkę, która również nie jest bez znaczenia, ponieważ pełni ona funkcję kickera. Zapis naszej ręki prezentuje się następująco: 4-4-J-J-5.

Jeżeli Twój przeciwnik również zaprezentuje układ składający się z dwóch par, to wygrywa osoba, która ma najwyższą parę.

Przykłady:

 • K-K-9-9-4 wygrywa z: K-K-9-9-2 (o zwycięstwie decyduje kicker)
 • Q-6-6-2-2 przegrywa z: J-J-6-6-4

4. Trójka

Układ składający się z trzech kart o takiej samej wartości. Jeżeli mamy parę na ręce i trafimy trzecią kartę tej samej wartości z kart wspólnych, mówimy wówczas o secie. A co w sytuacji, gdy kompletujemy trójkę z dwóch kart wspólnych (czyli pary na stole) oraz jednej własnej? Wtedy mówimy o tripsie. Gdy dwóch graczy ma taką samą trójkę, decyduje kicker. A jeżeli kickery również są takie same? Wtedy decyduje piąta karta, jeżeli i ona jest identyczna, to następuje podział puli.

Przykłady:

 • K-9-9-9-2 wygrywa z: K-7-2-2-2
 • Q-6-6-6-2 przegrywa z: J-J-J-5-4

5. Strit/Straight

Układ kart, który składa się z 5 następujących po sobie kart. Najwyższy strit to: A-K-Q-J-T, natomiast najniższy to: 5-4-3-2-A. Jak widzisz, as traktowany jest zarówno jako początek, jak i koniec hierarchii.

Podczas kompletowania strita możemy mieć do czynienia z dwoma scenariuszami. Pierwszy to Open-Enden-Straight-Draw polega on na tym, że mamy 4 następujące po sobie karty, a do uzupełnienia układu brakuje nam jednej karty z przodu lub tyłu. Druga sytuacja to Gutshot, zwany inaczej Inside-Straight-Draw, w tym wypadku do skompletowania układu brakuje nam karty ze środkowej części układu.

Przykłady OESD:

 • K-Q-J-T układ uzupełnia każdy: A i 9
 • 8-7-6-5 układ uzupełnia każda: 9 i 4 

Przykłady ISD:

 • A-K-J-T układ uzupełnia każda: Q
 • 5-4-2-A układ uzupełnia każda: 3

Przykłady strita:

 • A-K-Q-J-T wygrywa z: T-9-8-7-6
 • 6-5-4-3-2 przegrywa z: 7-6-5-4-3

6. Kolor

Ten układ polega na skompletowaniu wszystkich 5 kart w jednym kolorze. W sytuacji, gdy dwóch graczy kompletuje kolor, wygrywa ten, którego układ zaczyna się od karty wyższej wartości.

Przykłady:

 • K♣-9♣-8♣-3-2♣ wygrywa z: Q♣-9♣-8♣-3♣-2♣
 • A♣-6♣-5♣-3♣-2♣ wygrywa z: J♣-T♣-6♣-5♣-2♣

7. Full

Układ składający się z 3 kart jednej wartości oraz pary tej samej figury. Najprościej wytłumaczyć go jako połączenie pary oraz trójki. Jeżeli dwóch graczy skompletowało fulla, wygrywa ten, który ma wyższą trójkę. Jeżeli trójki są takie same, decyduje para. Co zabawne, w tej sytuacji może dojść również do remisu. Jeżeli zarówno trójka, jak i para w przypadku obu graczy są takie same, następuje podział puli.

Przykłady:

 • K-K-K-9-9 wygrywa z: K-K-9-9-9
 • 5-5-5-J-J przegrywa z: J-J-J-5-5

8. Kareta

Do skompletowania karety potrzebujemy 4 (czyli wszystkich) kart o tej samej wartości np. A-A-A-A. Pełen układ składa się z 5 kart. Potrzebna jest nam jeszcze jedna karta, więc cały układ uzupełnia kicker.

Przykłady:

 • K-9-9-9-9 wygrywa z: K-K-9-9-9
 • 6-6-6-6-5 przegrywa z: 6-6-6-6-A

9. Poker i Royal poker

Poker to inaczej mówiąc strit w kolorze. Składa się on z pięciu następujących po sobie kart jednego koloru. Wyróżnić możemy pokera królewskiego, który jest najwyższym możliwym stritem w kolorze. Jest to jednocześnie najrzadziej występujący w pokerze układ.

Przykłady poker:

 • 8-7-6-5-4♣ wygrywa z: A♣-K♣-8♣-7♣-6♣
 • T♣-9♣-8♣-7♣-6♣ przegrywa z: Q♣-J♣-T♣-9♣-8♣

Przykład poker królewski:

 • A♣-K♣-Q♣-J♣-T♣ wygrywa ze wszystkim!

Gdzie znaleźć więcej informacji?

W taki sposób prezentuje się hierarchia układów pokerowych. Mam nadzieję, że ta wiedza będzie Ci przydatna. Po opanowaniu tej podstawowej koncepcji, możesz przejść do innych, nieco bardziej złożonych zagadnień. Jeżeli chcesz szybciej oraz skuteczniej zdobyć pokerową wiedzę, możesz skorzystać z doświadczenia profesjonalnych graczy. Świetną propozycją na początek jest książka „Pokonywanie niskich stawek w No-Limit-Hold’em”. Przeprowadzi Cię ona przez początkowe koncepcje oraz strategie. Specjalnie dla Ciebie dopilnowaliśmy, żebyś mógł ją przeczytać w języku polskim, dostępna jest ona PONIŻEJ.

Szybka ściąga układów pokerowych na koniec!

Hierarchia układów pokerowych: Poker królewski > poker > kareta > full > kolor > strit > trójka > dwie pary > para > najwyższa karta.

 1. Jeżeli gracze mają te same układy (np. pary lub trójki) decyduje to, kogo układ składa się z wyższych kart np. A-A > K-K lub 5-5-5 > 2-2-2.
 2. W przypadku, gdy układy są takie same, decyduje kicker, czyli najwyższa karta niewpisująca się w konkretny układ np. A-A-J-T-2 > A-A-7-6-4.
 3. Gdy wszystkie pięć kart w przypadku obu graczy są tej samej wartości, następuje podział puli.

Spis treści:

  Zaloguj się, żeby komentować 🙂

  Pin It on Pinterest

  Podziel się!

  0
  TWÓJ KOSZYK
  • No products in the cart.