Zapowiedzi

Nasza kolejna książka to:

„Werbalne telle w pokerze” – Zacharego Elwooda

Przewidywany termin wydania: koniec listopada 2019

Czym jest werbalny tell pokerowy?

Werbalny pokerowy tell można zdefiniować, jako dowolną wypowiedź, jaką gracz robi podczas rozdania, która może odsłonić informacje na temat jego ręki.

Werbalny pokerowy tell może być słowami (a więc tym, co gracz mówi) lub może być sposobem ich wypowiadania (a więc tym, jak gracz mówi). Mogą to być również odgłosy takie jak westchnięcia, śmiech, kaszlnięcia. Gesty komunikacyjne, takie jak kiwanie głową na „tak” lub na „nie”, również mogą zostać uznane za przykłady komunikacji werbalnej.

Wszystko, co ludzie mówią podczas rozdania, teoretycznie zawiera informacje na temat siły ich ręki. Zachowanie werbalne z większym prawdopodobieństwem zawiera przydatne informacje niż zachowanie niewerbalne, ponieważ zachowanie werbalne jest bardziej złożone. A im bardziej złożone jest zachowanie, tym trudniej jest świadomie kontrolować jego wszystkie aspekty, co oznacza, że może wkraść się w nie niekontrolowana i niezamierzona informacja.

Pojedyncze słowo może zawierać wiele atrybutów, takich jak:

  • Dosłowne znaczenie słowa
  • Znaczenie słowa w kontekście sytuacji
  • Głośność
  • Tonację
  • Akcent

A to tylko jedno słowo. Gdy dodamy do tego ogromne skomplikowanie i różnorodność obecne w pełnych zdaniach, pojawia się wiele aspektów mowy, które ciężko jest kontrolować osobie mówiącej.

W praktyce nie mamy nieskończonej wiedzy na temat wszelkich subtelnych niuansów dotyczących mowy danej osoby lub wielu czynników, które mogą na nią wpłynąć. Dlatego też większość komunikatów werbalnych podczas gry pozostanie nam obojętna. Ale gdy uświadomimy sobie, że informacje teoretycznie obecne są w każdym werbalnym zachowaniu, będziemy bardziej otwarci na ich identyfikowanie.